Prednizon vs. Prednizolon_ Co musisz wiedzieć

Team info
DescriptionWprowadzenie W przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego istnieją różne opcje leczenia. Dostępnych jest wiele różnych rodzajów leków. Leczenie przepisane przez lekarza często zależy od nasilenia objawów.
Dwa leki, o których możesz usłyszeć, to prednizon i prednizolon. (Trzeci lek, metyloprednizolon, jest silniejszy niż oba i nie należy go mylić z prednizolonem.) Oto podsumowanie tego, czym są te leki i jak mogą pomóc w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, w tym, jak są podobne i jak są podobne różne.
Prednizon i prednizolon Zarówno prednizon, jak i prednizolon należą do klasy leków zwanych glukokortykoidami. Glukokortykoidy zmniejszają stany zapalne w całym ciele. Robią to, zakłócając sposób, w jaki niektóre substancje chemiczne w twoim ciele powodują zapalenie.
Leki te mogą działać w różnych częściach ciała, w tym w okrężnicy. Okrężnica jest ostatnim odcinkiem jelita grubego, tuż przed odbytnicą. Zmniejszając tam stan zapalny, leki te pomagają zmniejszyć szkody wyrządzone przez zapalenie jelita grubego okrężnicy.
Żaden z tych leków nie leczy zapalenia jelita grubego, ale oba mogą pomóc w kontrolowaniu go i poprawieniu jakości życia. Leki te łagodzą typowe objawy, takie jak:


* skurcze żołądka i ból
* utrata masy ciała
biegunka
* zmęczenie Side-by-sidecomparison Prednizon i prednizolon są bardzo podobnymi lekami. Poniższa tabela porównuje podobieństwa i różnice kilku cech tych dwóch leków.
PrednizonPrednizolon Jakie są markowe wersje? Deltasone, PredniSONE Intensol, Rayos Millillred Czy dostępna jest wersja ogólna? tabletka doustna, tabletka o opóźnionym uwalnianiu, roztwór doustny, tabletka koncentratu roztworu doustnego, tabletka rozpadająca się w jamie ustnej, roztwór doustny, zawiesina doustna, syrop doustny Jaki jest typowy czas leczenia? krótkoterminowy krótkotrwały Czy istnieje ryzyko odstawienia? tak * tak ** Nie należy przerywać przyjmowania tego leku bez konsultacji z lekarzem. Musisz powoli zmniejszać dawkę leku, aby uniknąć objawów odstawienia, takich jak osłabienie, zmęczenie, utrata apetytu, utrata masy ciała, nudności, wymioty i biegunka.
Koszt, dostępność i ochrona ubezpieczeniowa Koszt prednizolonu i prednizonu jest mniej więcej taki sam. Oba leki występują w wersjach generycznych i markowych. Podobnie jak wszystkie leki, ogólne wersje zwykle kosztują mniej. GoodRx.com może dać ci wyobrażenie o bieżącym koszcie leku przepisanego przez lekarza.
Jednak nie wszystkie leki generyczne są dostępne w tych samych formach i mocach, co wersje markowe. Zapytaj swojego dostawcę opieki zdrowotnej, czy konieczne jest przyjęcie siły lub formy marki.
W większości aptek dostępne są ogólne wersje zarówno prednizonu, jak i prednizolonu. Wersje markowe nie są zawsze zaopatrzone, więc zadzwoń przed wypełnieniem recepty, jeśli wybierzesz wersję markową.
Większość planów ubezpieczeniowych obejmuje również zarówno prednizon, jak i prednizolon. Firma ubezpieczeniowa może jednak wymagać uprzedniej zgody lekarza, zanim zatwierdzi receptę i pokryje opłatę.
Skutki uboczne Leki te należą do tej samej klasy leków i działają w podobny sposób. Z tego powodu skutki uboczne prednizonu i prednizolonu są również podobne. Różnią się jednak na kilka sposobów. Prednizon może powodować zmianę nastroju i depresję. Prednizolon może powodować drgawki.
Czytaj więcej: Szczegółowe informacje o leku dla prednizonu, w tym działania niepożądane
Interakcje z lekami Następujące leki wchodzą w interakcje zarówno z prednizolonem, jak i prednizonem:


* leki przeciwdrgawkowe, takie jak fenobarbital i fenytoina
* ryfampina, która leczy gruźlicę
* ketokonazol, który leczy infekcje grzybicze
* aspiryna
* leki rozrzedzające krew, takie jak warfaryna
* wszystkie żywe szczepionki Stosować w przypadku innych schorzeń Jeśli masz również inne schorzenia niż wrzodziejące zapalenie jelita grubego, upewnij się, że lekarz je zna. Zarówno prednizon, jak i prednizolon mogą pogorszyć niektóre istniejące warunki. Obejmują one:


* niedoczynność tarczycy
* marskość wątroby
* opryszczka zwykła oka
image
* problemy emocjonalne
* choroba umysłowa
* wrzody
* problemy z nerkami
* wysokie ciśnienie krwi
* osteoporoza
* miastenia
* gruźlica Wskazówki dla farmaceutów Prednizon i prednizolon mają więcej podobieństw niż różnic. Największe różnice między tymi lekami to inne leki, z którymi wchodzą w interakcje. Podaj swojemu lekarzowi pełną listę przyjmowanych leków i suplementów. Może to być jedna z najlepszych informacji, które możesz przekazać swojemu lekarzowi, aby pomóc im w podjęciu decyzji między tymi dwoma lekami w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.
Created24 Apr 2020
Total credit0
Recent average credit0
DNA@Home credit0 total, 0.00 average (0 tasks)
SubsetSum@Home credit0 total, 0.00 average (0 tasks)
Wildlife@Home credit0 total, 0.00 average (0 tasks)
Cross-project statsSETIBZH
Free-DC
BOINCstats.com
CountryCzech Republic
TypeNon-profit organization
Members
Founder refundwren96
New members in last day0
Total members1 (view)
Active members0 (view)
Members with credit0 (view)